22. Letný filmový festival 4 živly: Exit

Banská Štiavnica
6. 8. - 9. 8. 2020
film
title

Obľúbený Letný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici každoročne prichádza s inou témou, najlepšími filmami a sprievodnými podujatiami, ale aj zaujímavými hosťami nielen z filmovej oblasti. Tento rok si užijeme výber filmov venovaných téme Exit ako Pějme píseň dohola, Punk je hned!, Maškrtné medvedie príbehy či pásmo krátkych filmov Hotovo, padla, fajront.


Hotovo, padla, fajront (blok krátkych filmov z archívu SFÚ)

Réžia: Karol Skřipský, Vojtech Andreánsky, Kazimír Barlík, Štefan Kamenický, Štefan Ondrkal, Karol Floreán

1980 CS 76 min

Kam sa za socíku unikalo pred realitou? Do hôr, na jazerá, na chalupy, na vandrovky po republike. O dovolenke pri mori mnohí len snívali. A podaktorí sa z dovolenky v zahraničí radšej nevrátili. Pásmo krátkych filmov a jedného žurnálu z archívu Slovenského filmového ústavu pripravila filmová historička Eva Filová.

Cesta k slnku 

Karol Skřipský, CS, 1949, 12 min.

Filmová reportáž o prvovýstupe členov horolezeckého klubu JAMES na Malý ľadový štít vo Vysokých Tatrách.

“…a siedmy deň v týždni” 

Vojtech Andreánsky, CS, 1958, 10 min.

Filmový fejtón o letnej nedeli Bratislavčanov.

Malé rekreácie 

Kazimír Barlík, CS, 1965, 14 min.

Gurmánsky ladený propagačný film o rekreačných možnostiach na západnom Slovensku, komentovaný dvojicou L + S.

Týždeň vo filme. 39/1968 

Štefan Kamenický, CS, 1968, 13 min.

Filmový žurnál so šotom o československých dovolenkároch vo Viedni, ktorí sa rozhodli pre emigráciu.

Dobrý deň Sorrento 

Štefan Ondrkal, CS, 1969, 11 min.

Reportážny filmový fejtón o Prehliadke československých filmov v talianskom Sorrente a o posledných slobodných radovánkach našej delegácie predtým, ako „spadla klec“.

Víkendy na druhom svete 

Karol Floreán, CS 1980, 16 min.

Dokumentárny film o ľuďoch, ktorí všetok svoj voľný čas trávia v jaskynných priestoroch.


Maškrtné medvedie príbehy

Réžia: Kateřina Karhánková, Alexandra Májová  

2020CZ, SK 40 min

Jeden je veľký a druhý drobček. Obaja sú medvede a sú stále hladní. Ale nielen láska k dobrému jedlu z nich robí najlepších priateľov. Ich hlavným spoločným cieľom je poriadne si napchať brušká, a tak sa väčšina ich každodenných dobrodružstiev točí okolo toho, ako sa čo najľahšie dostať k niečomu naozaj dobrému na zjedenie. Zdrojom inšpirácií pri vymýšľaní stratégií sú pre ne ich koníčky.

Film bude premietaný spolu s krátkym predfilmom Cez palubu!.


Punk je hned!

Réžia: Juraj Šlauka

2019 SK, CZ 70 min

Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii, rozpráva príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kwička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a s dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Jeho impulzívne správanie, pri ktorom neráta s dôsledkami, postupne mení jeho život na voľný pád.

Film bude uvedený so živým hudobným doprovodom. 


Pějme píseň dohola

Réžia: Ondřej Trojan

1990 CS 103 min

Marek vezie do pionierskeho tábora kamaráta Ondra, ktorý tam nastupuje ako praktikant. Na porade spozná Ondro vedúceho Bizóna, končiaceho každú debatu slovami: “Šmidra Vydra”. Správca Čada má drevený sklad plný pokladov. V ňom tajne zriadil saunu plešatý Zdeněk. Puberťákov má na starosti vedúci Bob – kulturista s jednoduchším zmýšľaním. Svojrázni sú aj fúzatý Bušek a vlasatý Jaroušek. Praktikantom je okrem Ondra aj útly chlapec prezývaný Saďour. Dianie v tábore riadi nekompromisná upratovačka Margot. Hviezdou je blonďavá zdravotníčka Vendy, Markove dievča. Ten ale odíde hneď po ich prvej hádke. Okúzlený Ondro sa potom Vendy snaží celý pobyt získať. Taktiež deti v tábore sú neprehliadnuteľné osobnosti. Mnohí chodia na tábor opakovane a tak čoskoro nastane obvyklá rutina. Nástupy so vztyčovaním vlajky, táborák, prvé skúsenosti s cigaretami, alkoholom i láskou…

Zdroj: cinepass.sk

Viac informácií o podujatí: 

bratislava.czechcentres.cz

cinepass.sk

foto (C) 4 živly