Alternatívy deštrukcie

Liptovský Mikluláš, Liptovská galéria P. M. Bohúňa, Tranovského 3
2. 10. - 16. 11. 2019
výtvarné umenie
title

V medzinárodnom výtvarnom projekte Alternatívy deštrukcie reaguje český umelec Lukáš Houdek na problém ničenia sôch a objektov vo verejnom priestore vlastným multimediálnym projektom Krasiński a Josefa, ktorý rozpráva príbeh autorovej babičky Josefy Houdkovej a slávneho poľského umelca Edwarda Krasińského.

Vystavujúci umelci: Lukáš Houdek (CZ), Ivana Sláviková (SK), Emese Benczúr (HU), Karolina Kubik a Anna Jochymek (PL)

Kurátor výstavy: Richard Gregor 

Lukáš Houdek (CZ) – Krasiński a Josefa

Multimediálny projekt Krasiński a Josefa rozpráva príbeh autorovej babičky Josefy Houdkovej a slávneho poľského umelca Edwarda Krasińského. Ten sa síce nestal, ale mohol sa stať.

Josefa sa narodila v roku 1929 v západočeských Bližanovoch. Keď mala 9 rokov, došlo k Mníchovskej dohode a české pohraničie bolo postúpené Nemecku. Od tej doby žila Josefina rodina v obavách o budúcnosť, začínalo totižto postupne prituhovať. Keďže sa jej teta Majka pred pár rokmi vydala do poľského Lucku (dnešná Ukrajina), rodičov preto napadlo, žeby sa vybrali za ňou s vidinou lepšej situácie vďaka spojeniu rodiny. Odišli na konci roku 1938 a nasťahovali sa do domu tety na okraji mesta. Po domove sa im podľa slov babičky Josefy cnelo, prostredie predmestia ale čiastočne pripomínalo vidiek, odkiaľ pochádzali, mohli preto pokračovať v hospodárení. Teta mala niekoľko kusov dobytka a hydiny.

Viac informácií: www.galerialm.sk

foto (C) www.galerialm.sk