Depresia – epidémia 21. storočia

online
22. 2. 2021
vzdelávanie
title

Dynamický sprievodca chorobou, ktorá sa v spoločnosti stále viac rozširuje, nám priblíži jej vznik a prejavy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v súčasnosti pozorujeme zvýšenie výskytu depresie, ktorá sa nezriedka označuje ako epidémia 21. storočia.

Všetko, čo ste chceli vedieť o depresii, ale báli ste sa na to opýtať! Ide o vážne ochorenie duše a tela, alebo len o dôsledok nášho životného štýlu? Nezamieňame si depresiu ako psychickú poruchu s obyčajným ľudským smútkom a trápením, ktoré život občas prináša?

Odborníci totiž varujú, že do roku 2030 bude vo svete najčastejším a najrozšírenejším ochorením medzi všetkými psychickými poruchami. Práca pod veľkým tlakom a prostredie, ktoré od nás neustále očakáva výkon, sú dennodennou realitou mnohých z nás, v ktorej je psychické ochorenie považované za osobné zlyhanie. Aj preto je dôležité vedieť, kedy je potrebné vyhľadať odborníka, aby bola depresia liečená včas. Publicista Jeroným Janíček, ktorý má sám skúsenosti s depresiou, nám načrtne možnosti liečby, ktoré ponúka súčasná psychiatria. V prednáške nabitej informáciami sa dozvieme viac aj o úzkostiach, samovražedných myšlienkach, ale aj o stigme psychiatrického pacienta.
   
Jeroným Janíček bude hovoriť o:
– depresii, úzkostiach a samovražedných myšlienkach
– tom, či existuje nejaký spoľahlivý test na zistenie, či sme skutočne depresívni
– tom, kedy a kde vyhľadať pomoc
– možnostiach liečby, ktoré ponúka súčasná psychiatria
– tom, či robia antidepresíva ľudí šťastnými a prečo stúpa ich užívanie
– tom, čo môže viesť k psychickým ochoreniam
– tom, ako s depresiou žiť
– základoch duševnej hygieny, ktorú je možné vcelku ľahko zaradiť do bežného života k jeho skvalitneniu a prevenciu duševných ochorení
– spôsoboch prevencie duševných ochorení
– psychiatrickej ambulantnej liečbe, psychoterapii, užívaní anxiolytík a antidepresív alebo hospitalizácii v psychiatrickej nemocnici
– tom, ako môžeme pomôcť, ak má niekto z našich blízkych depresiu

Jeroným Janíček
je publicista, mediálny analytik a autor dokumentárneho cyklu Život za zdí, ktorý získal v roku 2018 Novinársku cenu Psychiatrickej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti JEP. Pôsobí v pražskom Rádiu 1 a napísal knihu rozhovorov, Kde bydlí lidské duše s popredným českým psychiatrom a popularizátorom vedy, Cyrilom Höschlom, a publikáciu o úzkostiach Když úzkost bolí, za ktorú bol ocenený Českou neuropsychofarmakologickou spoločnosťou. Je autorom mnohých textov o úzkostiach, desiatok rozhovorov s poprednými českými psychiatrami a psychológmi, ale aj s lekármi urgentnej medicíny, neurológie a interny. Jeroným Janíček má osobnú skúsenosť s jednou z úzkostných porúch a depresiou.

Viac informácií: https://www.citylife.sk/ina-akcia/depresia-epidemia-21-storocia-webinar