Divadelná Nitra: Podoby slobody

Nitra
27. 9. - 2. 10. 2019
divadlo
title

Čo je to sloboda? Aké sú jej podoby, aké hranice? Divadelná Nitra počas svojho 28. ročníka ponúkne priestor na živú debatu o slobode a neslobode. Slobodu v tvorbe a predstavivosti nám ukáže predstavenie Hlbiny v podaní divadla Wariot Ideal a zničujúca sloboda sa ukáže v plnej sile v hviezdnej inscenácii Opery Národního divadla Sternenhoch, vysoko hodnotenej českou kritikou. Téma slobody sa premietne aj v umeleckých dielach na medzinárodnej výstave Podoby slobody.

Hlbiny

Wariot Ideal, Praha

tvorivý tím: Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda, Milena Dörnerová, Šimon Janíček, Vojtěch Brtnický

Sloboda tvorby a predstavivosti je možno to najvzácnejšie, čo máme, a vie zachrániť život v každom režime.

Klauniáda pre dospelých. Mím, hudobník a výtvarník stavajú jeden hravý javiskový obraz za druhým a s rovnakou vervou ich zasa rúcajú či pretvárajú na ďalšie. Obrazy sú natoľko ukotvené v mimojazykovom svete, že je ťažké ich uchopiť slovami. Ľahkosť a radosť, s ktorou využívajú predmety každodennej spotreby, často dosť opotrebované, a tvoria z nich znaky a celé metaforické svety, je veľmi nákazlivá. Wariot Ideal pretvárajú to najlepšie, čo poznáme z českej klauniády alebo tradície animovaného filmu, do novej a originálnej podoby. Pôsobia, ako keby sa klasickí Traja chrobáci ocitli v surrealistickom svete Švankmajerových filmov  alebo Svěrákov Kuky na ceste z psychedelického výletu. Ich javiskový rituál je obranou proti otupenosti a oslavou imaginácie.

Sternenhoch

Opera Národného divadla, Praha  – Nová scéna, Ivan Acher

réžia: Michal Dočekal

Čierna mágia ako liek na morálnu dezintegráciu. Zničujúca sloboda.

Predlohou inscenácie je romaneto Ladislava Klímu, originálneho českého filozofa, výtvarníka a spisovateľa, súputnika Franza Kafku s výzorom Friedricha Nietzscheho, o pokleslom kniežati Sternenhochovi. Ten sa z trucu rozhodne vziať si ženu nízkeho pôvodu netušiac, že jeho Helga je čarodejnica. Unikátnu kombináciu nízkeho a vysokého, groteskného a hororového, vznešenej filozofie a všednej prihlúplosti predlohy pretavil skladateľ Ivan Acher do opery, v ktorej speváci spievajú náročné party v krkolomných polohách zavesení na lane a orchester má ďaleko od klasického. Súčasná opera už dávno nebola taká zábavná a pútavá ako tento hold kultovému a neprávom obchádzanému autorovi, navyše odspievaný v esperante.  Po dlhom čase prichádza do Nitry operné dielo a hneď z Národného divadla v Prahe, navyše ovenčené cenami českej kritiky.

Zdroj: nitrafest.sk

Viac informácií o podujatí: nitrafest.sk

foto (C) divadelná nitra