Jan Saudek 85 V Banskej Bystrici

Banská Bystrica, Gallery Lazovná 1
4. 2. - 31. 3. 2021
výtvarné umenie
title

Výstava Jan Saudek 85 – V Banskej Bystricii predstavuje výber toho najlepšieho

z jeho celoživotnej tvorby a prináša aj pár noviniek.

Svetoznámy český fotograf oslávil  v máji 2020 85. narodeniny. Pri tejto príležitosti sme chystali výstavu v apríli a máji 2020, ale pre celosvetovú pandémiu sme museli termín posunúť na koniec roka 2020. Napokon sme pre rozsiahlu rekonštrukciu priestorov Galérie Michalský dvor na Michalskej ulici preložili aj miesto výstavy do nádherných priestorov Starej radnice na Hlavnom námestí. Výstava sa stretla s veľkým záujmom verejnosti a tak vo februári 2021 sme ju v spolupráci s Galériou Lazovná 1 prichystali pre divákov v historickom srdci Banskej Bystrice.

„Ide o výjavy, ktoré sú však spojené jedinou víziou – osláviť človeka ako takého“, hovorí o svojej výstave Jan Saudek. Téma ľudského života ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu. K tomuto ho priviedol súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena.

Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré mu boli inšpiráciou po celý život.

„Túžil som po sláve a bohatstve – a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena, a to bolo pre mňa omnoho viac,“ hovorí o svojej tvorbe.

Slávu a uznanie však dosiahol na celom svete. Má za sebou viac ako 400 výstav a dostal množstvo ocenení, vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Jeho najväčšou výstavou bola výstava v Los Angeles v roku 1998.

Jeho diela sú súčasťou umeleckých zbierok. Pred rokom tiež dostal Medailu za zásluhy od prezidenta Miloša Zemana, pri príležitosti osláv 28. októbra.

Výstava sa koná pod záštitou Jeho Excelencie Mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého.

Pre súčasnú situáciu je výstava dočasne zatvorená!

Viac informácií: www.facebook.com

Foto (C) CzechTurism