Krása brutalizmu: video prehliadka českého a slovenského veľvyslanectva v Londýne

online
17. 6. 2021
architektúra
title

Dátum udalosti: 17. 06. 2021 18:30Vydajte sa na prehliadku jedného z najlepších príkladov brutalistickej architektúry v Londýne a zistite, čo sa skrýva za múrmi českého a slovenského veľvyslanectva.

Po uvedení premiéry video prehliadky bude o 19:15 nasledovať živá diskusia na Zoome s Owenom Hatherleyem, historikom a teoretikom architektúry Rastislavom Šváchom a historičkou architektúry Irenou Lehkoživovou. Diskusiu bude moderovať novinár, autor a architekt Petrom Smíšekom.

  • Stream bude naživo vysielaný na Youtube 
  • Pre sledovanie cez platformu ZOOM sa registrujte TU. 

Owen Hatherley, kritik architektury a autor knihy Krajiny komunismu: dějiny prostřednictvím budov (Landscapes of Communism: A History through Buildings), vás prevedie nedávno zrekonštruovanú budovou českého veľvyslanectva v Londýne, a to od jej veľkolepé strešnej terasy s ikonickým vodárenskými vežami až po pôvodné kino v suteréne. Preskúma tiež pôvodný interiér slovenského veľvyslanectva, kde sa surový betón snúbi s umeleckými dekoratívnymi prvkami.

Budova, ktorú navrhla popredná česká architektonická dvojica Jan Šrámek a Ján Varholík v spolupráci s architektom Royal Festival Hall Robertom Mathew, získala v roku 1971 RIBA London Región Award a znamenala významnú prestavbu v oblasti Notting Hill Gate na konci 60. rokov.