Labyrint sveta v Univerzitnej knižnici

Bratislava, Univerzitná knižnica, Michalská 1
29. 3. - 5. 6. 2022
výtvarné umenie
title

V pondelok 28. marca sa presne v deň Komenského výročia narodenia otvorí výstava Labyrint sveta, ktorá prepája nadčasové myšlienky „učiteľa národov“ s ilustráciami Miroslava Huptycha.

  • České centrum Bratislava iniciovalo túto výstavu, aby pripomenulo v rozpätí troch rokov až tri dôležité výročia spojené s Janom Amosom Komenským – v roku 2020 to bolo 350. výročie úmrtia, v roku 2023 to bude 400. výročie vzniku Komenského textu Labyrint sveta a raj srdca a práve na deň otvorenia výstavy – 28. 3. 2022 – pripadá 430. výročie jeho narodenia. 

V Labyrinte sveta a raji srdca, najznámejšom diele Jana Amosa Komenského, putuje hlavný hrdina mestom, ktorého podoba slúži autorovi ako alegorický obraz sveta. Návštevník výstavy cez vybrané texty prechádza Labyrintom sveta, konfrontuje symbolický príbeh so stavom dnešnej spoločnosti a ostáva ohromený aktuálnosťou Komenského úvah o ľudských vlastnostiach a motiváciách ich správania.

  • Úryvky  textov v kurátorskom výbere Jaroslava Anděla  citlivo prepojené s jedinečnými kolážami Miroslava Huptycha, ocenenými Magnesiou Literou v roku 2019, vytvárajú esteticky silné vizuálne celky.

Panelovú časť výstavy sprevádzajú vitríny s najvzácnejšími vydaniami  Komenského tlačí zo 17. – 18. storočia, z historického knižničného fondu Univerzitnej knižnice.

  • Výstava potrvá do 28. mája a je otvorená každý deň od 10.00 do 18.00 hodiny vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave na Michalskej 1. Bude možné ju navštíviť aj počas Noci múzeí a galérií v sobotu 14. 5. od 15.00 h do polnoci.
  •  Vstup na výstavu je voľný.

 Výstavu pripravilo České centrum Bratislava v spolupráci s Veľvyslanectvom ČR na Slovensku a Univerzitnou knižnicou v Bratislave.

Viac informácií nájdete: bratislava.czechcentres.cz