Ozveny Ji.hlavy: Víťazné experimenty z Fascinácií and QandA

Bratislava, Nová Cvernovka Račianska 78
3. 8. - 4. 8. 2021
film
title

Ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava sa vracajú do Bratislavy. V Novej Cvernovke okrem iného uvidíte aj filmovú sekciu Víťazné experimenty z Fascinácií, ktorá film opierajúci sa o realitu zbavuje všetkého, čo ho ťaží, a prehlbuje tak možnosť filmového vnímania.

  • Sme bez

SJ. Ramir, AUS, NZL, 2020, 3 min, cz titulky

Neznáma entita prechádza konštruovanou realitou až na okraj niečoho – mestečko je v hmle. Snímka evokuje tiene čiernobielej zrnitej dystopickej krajiny, z ktorej však môžeme vidieť iba fragmenty, prelínajúce sa zábery na detaily mužských rúk. Ramirove filmy sa vyznačujú jedinečným štýlom, vytváraným pomocou špeciálnych filtrov objektívu.

  • Baroková žena (č. 7 – 11)

Péter Lichter, HUN, 2020, 16 min, cz titulky

Dokumentárne zábery, hollywoodska kinematografia aj videohry sa stretávajú, prekrývajú a vnárajú do seba v dadaistickej koláži, inšpirovanej poéziou maďarského básnika Mária Z. Nemese. Hypermediálna podstata súčasnosti je zvýraznená pomocou fragmentov oslobodených od sprehľadňujúcich naratívnych rámcov.

  • Katastrofa

Zbyněk Baladrán, CZ, 2019, 6 min

Film odkazujúci k jednoaktovke Samuela Becketta dedikovanej väznenému Václavovi Havlovi. Desať obrazových kompozícií, postavených na algoritmoch, ktorých cieľom je simulovať dvojrozmerný obraz. Meditácia nad mediálnou manipuláciou, pre ktorú je zločin iba výsledkom skutočnosti zabijajúcej plasticitu reality.  

  • Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled

Tereza Chudáčková, Klára Ondráčková, CZ, 2020, 8 min

Všetko, čo sa nám zdá i nezdá, je tu z reality. Natočené, naklonené, načrtnuté, navštívené v realite. Nie je to predsa strašne krásne? Je to teleport do magického sveta, ktorý niekde existuje!

  • Zůstane to mezi náma, řekl

Ester Grohová, CZ, 2020, 4 min

Osobná výpoveď o spracovaní traumy. Pocity prehry a bezcennosti sú súčasťou reality našich každodenných životov. Nespracované emócie, ktorým je potrebné dať priestor aj zmysel. Ako sa dielo stáva z osobného politickým? Čo ho naopak depolitizuje? Aký je náš vzťah k bolesti a k vlastnému telu v rámci prijímania samého seba? Môže byť bolesť spracovaná pozitívne ako signál toho, že žijeme. Dá sa predýchať k sebauvedomeniu? Vedomé znovuprežitie traumy ju môže pomôcť uzavrieť, spoločensky zároveň ostáva nedoriešená. Predstavenie emočného duševného materiálu, z apatie a rezignácie na intímne priznanie a volanie po zmene spoločnosti a kolektívnej celospoločenskej premene hanby na hrdosť, hnevu na silu, strachu na odvahu a bolesti na súcit.

Distribuční společnost Film Expanded ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava Distribučná spoločnosť Film Expanded v spolupráci s Medzinárodným festivalom dokumentárnych filmov Ji.hlava uvedú každý utorok od 29. júna do 17. augusta v letnom kine populárnej bratislavskej Novej Cvernovky divácke hajlajty či víťazné filmy. A to všetko open air v rámci Leta pod Palmou a s diskusiami s režisérmi a režisérkami či expertmi a expertkami na témy, ktoré jednotlivé filmy otvárajú.

  • Program festivalu: 

www.filmexpanded.com
www.ji-hlava.cz
www.novacvernovka.eu