Pomaľované vtáča

Místo konání: Bratislava, Kino Lumière, Špitálska 4
19. 9. - 19. 9. 2019
film
title

Pomaľované vtáča je príbehom desaťročného chlapca, ktorého rodičia posielajú k tete na ukrajinský vidiek, aby ho tým ochránili pred nástrahami vojny. Čierno-biela snímka hovorí o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej. Film podľa svetového bestselleru Jerzyho Kośinského. V priestoroch kina Lumiere môžete vidieť výber autorských fotografií Jana Dobrovského z nakrúcania filmu.

Réžia: Václav Marhoul

Predloha: Jerzy Kosiński (kniha)

Scenár: Václav Marhoul

Kamera: Vladimír Smutný

Hrajú: Petr Kotlár, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Harvey Keitel, Julian Sands, Lech Dyblik, Alexej Kravčenko, Pavel Kříž, Petr Vaněk, Radim Fiala, Jitka Čvančarová, Filip Kaňkovský, Michaela Doležalová, Lukáš Hložek, Júlia Vidrnáková, Barry Pepper, Milan Šimáček, Veronika Schönová, František Jílek

Príbeh desaťročného chlapca, ktorého rodičia posielajú k tete na ukrajinský vidiek, aby ho tým ochránili pred nástrahami vojny.  Teta však nečakane umiera a chlapec sa musí vydať na cestu a pretĺkať sa cudzím a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Kvôli svojej odlišnosti sa stretáva so strachom, opovrhnutím a krutosťou na strane vojakov, ruských i nemeckých. Snahu o fyzické prežite po vojne však strieda iný boj. Boj o jeho dušu a o jeho budúcnosť.

Film podľa svetového bestselleru Jerzyho Kośinského.

Film má svetovú premiéru v hlavnej súťaži  76. ročníka prestížneho MFF v Benátkach, čo je pre česko-slovenskú kinematografiu historický úspech.  Český ani slovenský film sa tam neobjavil dlhých 30 rokov.

Trailer: https://youtu.be/q2U-tHwN8Gk

Teaser 1: https://youtu.be/bXtcOLxAvs8

Teaser 2: https://youtu.be/_PFMUQHgAhA

Viac informácií: 

www.pubres.sk

bratislava.czechcentres.cz

foto (C) Jan Dobrovský