Súčasná česká animácie: To najlepšie z FAMU

online
7. 8. - 16. 8. 2020
film
title

České centrá v spolupráci s vybranými univerzitami a filmovými festivalmi uvádzajú špeciálne programové pásmo animovaných filmov, ktorými vzdávajú hold súčasnej českej animácii. Vo výbere nájdete najlepšie animáky študentov ocenené na rôznych svetových festivaloch. Sledujte s nami zadarma na Vimeo kanáli FAMU už od 7. 8. až do 16. 8. 2020!

Sledujte zdarma na Vimeo kanále FAMU.

Filmy môžete po bezplatnom vyžiadaní hesla sledovať na Vimeo tu.

The Best of set (85 min) 

2019 / Bloody Fairy Tales / 7:38 min 

Tereza Kovandová 
Päť klasických rozprávok, zvrátených do podoby, v ktorej sa násilím moc nešetrí. Nevhodné pre deti. Mohlo by sa im to páčiť. Červená Karkulka, Popoluška alebo Kráska a Zviera. Tieto a ďalšie dva svetoznáme rozprávkové príbehy, prerozprávané v minútových epizódach, kde má hlavné slovo čierny humor, cynizmus aj trocha modernizácie. Nepredvídateľné dejové linky, láska, sex, drogy a nedostatok happy endov. Rozprávky pre nové milénium.


1996 / Mashkin zabil Koshkina / 4:30 min 

Aurel Klimt 

Pohľad do jádra “Ruskéj” duše.


2007 / Horrible Coincidences / 8:10 min 

Libor Pixa 

Kamilovo posledné ráno.


2009 / Usnula jsem/ 18:45 min 

Kristina Dufková 
Stará mexická legenda varuje, že keď zaspíte na náhrobnom kameni, môžete sa prepadnúť do ríše mŕtvych. To však malá Miroslava nevie a nechtiac na pohrebe svojej tety na jednom z hrobov zaspí … Práve o tomto dobrodružstve rozpráva režisérka Kristina Dufková v animovanom filme Usnula jsem.


2013 / Pandy / 11:28 min 

Matús Vizár 

Vyvíjali sa milióny rokov, aby nakoniec zostali napospas vlastnému osudu v bambusovej lese. Tam je našla a ujala sa ich odnož primátov – ľudia. Príbeh živočíšneho druhu, ktorému sa ľudské pokolenie pletie aj do najsúkromnejších oblastí života.


2015 / Čím víc vím / 7:35 min 

Marek Náprstek 

Výtvarne nápaditá snímka plná absurdít je príbehom muža, ktorý sa chystá zomrieť a obzerá sa za svojím životom. Prechádzame jeho spomienkami, kedy sa opakovane pýta po zmysle vecí, ktorý mu ale čím ďalej tým viac uniká. Čo sa snaží povedať? 
2016 / Stín nad Prahou / 13:19 min 

Marek Berger 

Kto zabráni nacistom v prebudení temných síl, po stáročia driemajúcich na jednom starom pražskom cintoríne? Jedine maskovaný pomstiteľ, vybavený špeciálne odpruženú obuvou! Marek Berger vo svojom majstrovsky akčnom thrilleri, vytvorenom na pražskej FAMU, prepája Staropražskú legendu o Golemovi s legendou o superhrdina z čias Protektorátu.


2015 / Happy End / 5:42 min 

Jan Saska 

Čierna komédia o smrti so šťastným koncom. Poľovníci, traktorista, vodič favoritovi a náhodne reťazcový sled udalostí, ktorými sa ako červená línia tiahne stružka krvi. A značné množstvo alkoholu.


Katedra animované tvorby (KAT) vychádza zo základného estetického názoru, že animovaný film je jedným z druhov dramatického umenia. Základom tvorby študentov je krátky animovaný film, ktorý je svojbytným umeleckým filmovým formátom a zároveň východiskom pre iné druhy a formy animácie. Študenti sú vedení k tomu, aby ich filmy boli bohatý na poučenie a komunikovali s divákom. Dôraz je kladený na animačné stvárnenie aj na estetickú hodnotu prác. Štúdium na KAT zahŕňa technické aj teoretické aspekty tvorby.

Cieľom KAT je vzdelávanie režisérov animovaného filmu, ktorí majú svoju umeleckú víziu a nepostrádajú zručnosti k tvorbe filmu.

Budúci rok oslávi KAT 30 rokov svojej existencie. Predvádzame Vám výber prác našich študentov, ktorí veľmi často pokračujú v práci v odbore animácie, kde spájajú svoje súčasné videnie sveta s praktickými zručnosťami, ktoré sa naučili v škole. Táto selekcia zároveň ukazuje energiu a prístup študentov z KAT.